A sci-fi, azaz science fiction (vagyis tudományos fantasztikum) műfaji meghatározását sok vita övezte mindig is. Sokszor felvetődött már, hogy végülis mitől sci-fi a sci-fi. Ha például egy történet a világűrben játszódik, attól már feltétlenül science fiction lesz belőle? Ha egy űrhajón megölnek valakit, akkor az sci-fi, vagy egy szimpla krimi, ami az űrben játszódik? Álláspontunk szerint a science fictionhoz mindkét komponens szükségeltetik, vagyis témájának tudományos kérdéseket kell feszegetnie és fontos a fantasztikum is. Ezt szem előtt tartva alakítottuk ki ötös listánkat szigorúan szubjektiven, az utóbbi 22 évből, hozzátéve egy plusz 1-et, a régebbi filmek előtt tisztelegve.
A műfaj napjainkban számtalan oldalágazással gazdagodott -- ide tartozik a cyberpunk, a disztópikus filmek világa a Marvel-univerzum és a Star Wars világ is (melynek sci-fi jellege évtizedek óta vitatéma a rajongók és filmesek körében) -- miközben az igazi science fiction évente csak néhány alkotással bővül. (Tavaly az Expedíció keltette fel a sci-fi rajongók figyelmét.) De most nézzük a listát, 5+1 kivitelben:
5. Szárnyas fejvadász 2049 (2017)
Tudományos rész: rendelkezhetnek e a jövőben mesterséges módon teremtett androidok (replikánsok) teljesen emberi tulajdonságokkal és kaphatnak e velünk azonos jogokat? Fantasztikum: egy jövőbeni világ képe jelenik meg előttünk replikánsokkal és fejvadászokkal. Az eredeti sztori 1982-re nyúlik vissza és Ridley Scott, illetve Harrison Ford nevéhez kapcsolódik. Sokan a napjainkban egyre népszerűbb cyberpunk egyik előfutárának tekintik. Az új verziót Denis Villeneuve készítette el nekünk, Ryan Gosling főszereplésével.
4. Jelek (2002)
Tudományos rész: a napjainkban sokakat foglalkoztató, rejtélyes gabonakörök és földönkívüli értelmes lények összekapcsolása, az utóbbiak ellenséges szándékainak feltételezésével. Fantasztikum: egy esetleges földönkívüli támadás elképzelése és az ellenük való sikeres védekezés, hozzátéve a jövőbelátás misztikumát egy hitehagyott pap és egy haldokló feleség által.M. Night Shyamalan rendezése egészen kivételes: mesterien növeli a feszültséget, Mel Gibson zseniális játéka mellett.
3. Eredet (2010)
Tudományos rész: különböző állom-mélységekbe eljutás, alternatív valóságok életszerű átélésével. Fantasztikum: lehetséges e mások álmaiba eljutva, befolyásolni az emberek gondolkodását és viselkedését? Christopher Nolan filmje egy elgondolkodtató és látványos világot mutat meg számunkra, melyben szinte minden lehetséges. Leonardo DiCaprio színvonalas játékkal, hitelesen jeleníti meg az álomvilágokban barangoló manipulátort, remek akciójelenetekkel ajándékozva meg bennünket.
2. Kapcsolat (1997)
Tudományos rész: egy földönkívüli civilizáció megajándékozza az emberiséget egy különleges szerkezettel, mellyel kialakítható velük egy kommunikációs kapcsolat. Fantasztikum: hogyan végződhet egy idegenekkel való kapcsolatfelvétel és milyen üzeneteket kaphatunk tőlük. Robert Zemeckis 1997-es sci-fije egy teljesen reális "forgatókönyv" felvázolásával gondolkodtat el bennünket arról, hogy milyen lesz egy jövőbeli kontakt, nálunk fejlettebb lényekkel. Jodie Foster és Matthew McConaughey érett alakítása teszi listánk ezüstérmesévé a Kapcsolatot.
1. Prometheus (2012)
Tudományos rész: Egy távoli bolygó felkutatása egy emberiség számára fontos, közös ős megtalálása céljából. Fantasztikum: a Föld elpusztítására készülő idegen civilizáció által teremtett biológiai fegyver bemutatása és az általa előidézett pusztítás. Ridley Scott 2012-es sci-fije az egyik legjobb, valaha filmre vitt történet, mely mélyen elgondolkodtat bennünket eredetünkről és az idegen kultúrák felderítésének veszélyeiről. A Prometheus látványos, izgalmas és tartalmas alkotás Noomi Rapace, Miochael Fassbender és Charlite Theron főszereplésével.
A plusz 1: Harmadik típusú találkozások (1977)
A sci-fi műfaj filmes megjelenéseinek egyik nagy "öregje" Steven Spielberg klasszikusa: a Harmadik típusú találkozások. Bár ez az alkotás nem az elmúlt 22 év terméke, kikerülhetetlen mérföldkő a science fiction művek sorában. (Emlékszem: az Asimov könyvek mellett, ez az 1977-es film fordította érdeklődésemet leginkább a sci-fi felé.) Erőssége, hogy teljesen hihető és hiteles sztorit "mesél el" az idegenek Földre érkezéséről, közös nyelvként a zene, matematikai alapú kódrendszerét felvetve. Richard Dreyfuss óriásit alakítva színesíti a történetet.
***
Az utolsó 100 komment: