Miért olyan népszerűek -- évről évre egyre jobban -- a droidokkal, robotokkal és replikánsokkal kapcsolatos filmek? Miért van az, hogy ennyire foglalkoztatja napjaink emberét a mesterséges intelligencia és szingularitás kérdése? A választ csak találgatjuk, de ha magunkba nézünk és a mindezekkel foglalkozó filmeket górcső alá vesszük, akkor rájövünk arra, hogy az MI egyszerre félelmetes és lehetőségeket megnyitó téma. De miről is van szó pontosan? Olyan ember alkotta, vagyis mesterségesen teremtett berendezésekről, gépekről, logikai egységekről, melyek az emberhez hasonló gondolkodásra, kognitivitásra képesek (és amellett többnyire emberszerűen is néznek ki).
Ridley Scott 1982-ben készítette el a Blade Runnert, majd két évvel később jött James Cameron és a Terminátor. A két filmsiker óriási lökést adott az androidokkal, robotokkal, szintetikus teremtményekkel kapcsolatos és a MI -t boncolgató filmeknek. Következtek a téma mélyebb összefüggéseit feltáró művek, például az Én, a robot (2004) és az Ex Machina (2015). Ezekben már felvetődött a kérdés: kialakulhat e valódi, érzelmekkel teli kapcsolat (barátság, szeretet vagy akár szerelem) mesterséges intelligenciával rendelkező "teremtményekkel"? A talányt már Ridley Scott is érintette a Szárnyas fejvadászban, amikor a történetbe "belecsempészte" Deckard és Rachael (a replikáns nő) szerelmi kapcsolatát.
Jelenleg az emberiség ott tart, hogy rendkívül modern és nagy teljesítményű számítógépeket készit, de egyelőre nem tudja megoldani az önálló gondolatok megalkotására képes, váratlan helyzetekre emberi módon reagáló, emóciókat is generálni tudó mesterséges kognitivitás kihívását. Ugyanakkor csak idő kérdése, hogy az áttörés megtörténjen. Az amerikai Pentagon és az orosz hadügyminisztérium is jelentős összegeket fordít olyan programokra, melyek célja intelligens fegyverek kifejlesztése. Ezen túlmenően az orvostudomány, illetve bioinformatika is ott tart, hogy hamarosan használja (és felhasználja) az MI jelentette előnyöket.
Ami mindenkit foglalkoztat: a megszülető MI képes lehet e szembefordulni az emberiséggel? Létrejöhet e egy Skynet, vagy egy Sasszem (Eagle Eye -2008) esetleg egy Matrixból ismert központi intelligencia, mely akár elpusztításunkra is törhet? Más megközelítésben -- érzelmi vagy jogi kérdéseket feltéve -- ha majd egyszer legyártásra kerülnek az első MI -val rendelkező gépek, szükségét érezzük e majd annak, hogy ezeket emberi külsővel ruházzuk fel? És ha igen, egyenrangúak lehetnek e valaha is velünk? Érezhetünk e ugyanolyan érzelmeket a mesterséges "emberek" iránt, mint egymás iránt?
Az önfejlesztő androidok, mesterséges intelligenciával bíró gépek, AI rendszerek számtalan előnyös és hasznos fejlesztésnek is részesei lehetnek, például az orvostudomány mellett a közlekedésben (önvezető autók), a mezőgazdaság forradalmasításában vagy a klímaproblémák megoldásában. Ha viszont az ipari lehetőségeket vizsgáljuk, gyorsan beleütközhetünk abba a veszélyhelyzetbe, hogy az MI rengeteg emberi munkát kiválthat, feleslegessé téve milliók munkáját. Egyes prognózisok szerint egy nap a mesterséges intelligencia MINDEN emberi tevékenységet és munkakört kiválthat, vagyis eljöhet az idő, hogy csak robotok, gépek, androidok fognak dolgozni helyettünk. Addig azonban még sok év eltelhet úgy, hogy előbb a haderő-fejlesztések részesülnek az ilyen irányú innovációkból és az első AI systemek a katonai alkalmazásban kapnak majd teret. Itt viszont vissza is érkezünk a kiindulópontunkhoz: a mesterséges intelligencia veszélyeihez. Egy intelligens vadászgép, vagy egy intelligens rakétaindító-rendszer "öntudattal" párosítása (ha ez lehetséges) és ezt követően más fegyverrendszerekkel hálózatba kapcsolódása beláthatatlanul veszélyes következményekkel járhat.
A poszt címében szereplő alapkérdésre egyelőre csak a tudomány adhatja meg a választ, szerintünk alig egy - két évtizeden belül. Ezt követően lesz majd igazán érdekes a most még csak néha-néha felbukkanó kétely: megfelelően fogjuk tudni e majd alkalmazni a mesterséges intelligenciát? A válaszig maradnak számunkra a MI -val foglalkozó filmek és történetek. (2019.03.06.14:10)
***